Apple’ı kurmak için sahip olduğu tek mal varlığı minibüsünü sattı

 Yatırımcılardan fon bulamayan Steve Jobs ve Steve Wozniak para bulmak için sahip oldukları eşyaları sattılar. Steve Jobs sahip olduğu Volkswagen marka minibüsü 750 dolara satarken Steve Wozniak da HP 65 model hesap makinesini 500 dolara sattı.

Balık Kokulu Bir Gerçek

Jobs bir peskateryandı, yani sadece balık ve buna ek olarak da meyve ve sebze yerdi. Balık, sebzeler ve bol bol meyve…Besin kaynakları bunlardan ibaretti. Walter Issacson’un kaleme aldığı Steve Jobs’ın hayatını anlatan kitaba göre Steve havuç ve elma yemeye bayılır, iki gün boyunca sadece bunları yiyerek hayatta kalabilirdi.

PETA da(Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler) Jobs’ın vejetaryen bir yaşam tarzını teşvik eden çabalarını her daim takdir etmiştir.

Yemek Seçen Bir Kişi

Özel diyetler Jobs’dan sorulurdu. Bir süre, sadece meyve tüketen biri olmayı denedi. Hatta     Jobs’ın şirketinin adını(Apple, elma demektir) elma toplarken bulduğunu söyleyenler dahi var.

Eğitimini Yarıda Bırakanlar

Kişisel bilgisayarların öncülerinden Bill Gates ve Steve Wozniak gibi, Jobs da eğitimini yarıda bıraktı. Jobs akademik yaşamın yapısı ve hiyerarşileri ile bir süre mücadele etti ve Oregon’daki Reed College’ı yarıda bıraktı. Daha sonraları gayrı resmi olarak eğitim hayatını sürdüreceği bu okuldan ayrılırken ki  not ortalaması 2.65’ti.

Kaligrafi Tutkusu

Bir öğrenci olarak Jobs üzerine yazılacak pek de bir şey yok zira kendisi eğitim hayatını yarıda bırakanlardan. Jobs, Reed Koleji’nden ayrılsa da, derslere katılmaya devam etti. Reeds  Koleji’ne  gayri resmi olarak devam ettiği 18 ay boyunca da en çok hangi ders ilgisini çekmiş dersiniz?

Favori dersi rahip Robert Palladino tarafından öğretilen kaligrafiydi. Steve Jobs bu dersin Apple ürünlerinin tipografi ve yazı tiplerine verdiği önemi ortaya çıkarttığını söylüyordu.

Evlatlık

Steve Jobs bir milyoner olarak dünyaya gelmedi. Hatta doğumundan kısa bir süre sonra evlatlık verildi. Paul- Clara Jobs çifti tarafından yetiştirildi. Biyolojik ailesi, ilişkileri aileleri tarafından kabul görmeyen bu nedenle evlilikleri onaylanmayan ve çocuklarını evlatlık edinmeye zorlanan ırklar arası bir çiftti.

Bolluk içinde yaşamadığı ortalama bir hayatı oldu.

Haftada bir kez iyi bir yemek alabilmesini sağlayan, kazancının birkaç doları geçmediği bir şişe toplama işi ile ilgileniyordu. Ancak, sahip olduğu tutku ve zeka sayesinde Apple şirketini kurup başarının doruğuna ulaştı.

Söz

Biyolojik annesine Steve’in okutulacağına dair söz verildi.

Biyolojik annesi, Steve’i evlat edinen ebeveynlerin üniversite eğitimi almış insanlar olacağını ummuştu. Öyle olmadıklarını keşfettiğinde Jobs’ı yeniden mahkemeye çıkarıp ona başka bir aile bulmasını sağlamaya çalıştı. Kararından dönmesi ise ancak Paul, Steve’in üniversiteye gideceğine dair söz verdiği zaman mümkün oldu.

Doktorun Notu

Gerçek annesinin kim olduğunu doktorunun mektubu sayesinde öğrendi.

Jobs, biyolojik anne babasını bulma konusunda da 1986 yılında Clara’nın akciğer kanserinden öldüğü zamana kadar Paul ve Clara’yı “üvey anne- baba” olarak yansıtan herkesi ısrarla düzeltme konusunda da son derece ısrarcıydı. Jobs doğumunu gerçekleştiren doktoru buldu ancak doktor Jobs’a annesinin ismini vermeyi reddetti. Bunun yerine, Jobs’a ölümünden sonra teslim edilecek bir mektup yazdı. Mektup da öz annesinin adı vardı: Joanne Schieble.

Evde Geçirilen Noeller

Steve Jobs, öz annesiyle 31 yaşına geldiğinde tanıştı. Kendisi Apple bilgisayarlar hakkında hiçbir şey duymamıştı dolayısıyla Jobs’ın ne denli başarılı olduğu hakkında da en ufak bir fikri yoktu. Joanne Schieble, Jobs’u evlatlık vermeye zorlanmasından ötürü duyduğu büyük üzüntüyü dile getirdi ve ikili o günden itibaren bir daha hiç ayrılmadı. Sonraki her Noel’i birlikte geçirdiler.

Kız Kardeş Hikayesi

Steve Jobs biyolojik kardeşi Mona Simpson’la ancak 27 yaşında tanışabildi.

Steve Jobs’ın biyolojik babası Joanne Carole ile evlenen ve çocuklarını evlatlık vermek zorunda bırakılan Suriye kökenli Jandali’ydi.

Cesur adımlar

Jobs 1985 yılında Apple ile yollarını ayırdıktan sonra NASA’ya sivil bir astronot olmak için başvurdu ancak başvurusu reddedildi.

Apple bilgisayarların ilk tohumu bir garajda atıldı

Jobs 13 yaşındayken, bir arkadaşının komşusu ve ev elektroniği uzmanı olan 18 yaşındaki Steve Wozniak ile tanıştı. Jobs’ın garajında, birkaç teknoloji projesi üzerine birlikte çalıştılar ve bir gün Apple bilgisayarlara dönüşecek olan sistemin temellerini atmış oldular.

Şirketin adı nereden geliyor?

Apple ‘ın Steve’in evinin garajında ​​Steve Jobs ve onun üniversite terk arkadaşı Steve Wozniak tarafından ortaklaşa kurulmuş olduğu herkesçe bilinen bir gerçek.

Ancak, sürpriz olan şu ki, bazılarına göre Steve Jobs şirketinin adını Beatles müzik grubunun 1960lı yıllarda oluşturduğu “Apple Records” isimli müzik şirketinden (Elma Kayıtları) esinlenerek “Apple” koydu.

Konuya ilişkin 2007 yılında yasal mücadele başlatıldı ve iki taraf karşılıklı anlaşmaya vararak davayı kapattı.

Gerçeğe daha iyi yansıttığını düşündüğümüz farklı kaynaklara göre ise Apple isminin bir elma çiftliğinden geldiğini ve Jobs’ın orada ilham aldığını söylediği söyleniyor. Steve Jobs ise Apple’ın isminin kulağa “eğlenceli, ruhu olan ve gözdağı vermeyen bir isim” gibi geldiğini söylüyordu.

Apple’ın ilk logosu, bir elma ağacının altındaki Newton’u resmediyordu.

Bir elin nesi var, iki elin sesi var.

Wozniak’la tanıştığı ilk günlerden itibaren, Jobs kendisini bir “fikir insanı” olarak tanıttı. İkili arasında  en iş odaklı olan da en keskin ticari zekaya sahip olan da oydu. Ancak Wozniak, Jobs’un hayallerini gerçeğe dönüştüren kişiydi. Birçok kaynağa göre, Jobs nasıl kodlama yapacağını dahi bilmiyordu!

Apple’ın 3. ortağı kendi payını 800 dolara Jobs’a satmasaydı bugün 75 milyar dolarlık bir servetin sahibiydi.

Üçüncü bir arkadaş, yani Ronald Wayne de işe yeni giriştikleri dönemlerde Jobs ve Wozniak’la birlikteydi, anlayacağınız Apple şirketinin aslında 3 ortağı vardı! Ama Wayne kısa süre sonra projeye olan inancını kaybetti. Şirketteki payını diğer iki ortağına 800 dolar gibi bir fiyata sattı. Satılmamış olsaydı, Wayne’in bugünkü payı 75,5 milyar dolar olacaktı. Ne pişmanlık ama!

Lisa

1983 yılında, Apple ilk bilgisayarı “Lisa” yı çıkardı. Jobs ilk zamanlar bunu şiddetle reddetse de, daha sonra bilgisayarına kızının adını verdiğini itiraf etti.

Kralın Dönüşü

Steve Jobs, Apple’a tekrar girdiğinde, şirket ciddi bir bunalımda idi. IBM gibi güçlü rakiplere ayak uydurmak için uğraşıyordu ve “sektörün en kötü yönetilen şirketlerinden biri” olduğu düşünülüyordu. Jobs işleri devralıp dümen başına geçince şirket öncelikle Apple mağazaları açarak markasını tanıttı, Microsoft ile başarılı bir ortaklık kurdu ve çok geçmeden ikonik iMac bilgisayarları piyasaya sürdü. Anlayacağınız, Apple yeniden zirvedeydi.

Yardımda bulunma

Steve Jobs, iş arkadaşlarına karşı zaman zaman bencil ve dürüst olmayan tavırlar içinde olsa da, gelecek vaat eden teknoloji girişimcilerine tavsiyede bulunma ve deneyimlerini paylaşma konusunda her daim istekli oldu. Yardım ettiği kişiler arasında “Google” arama motorunu oluşturan Sergey Brin ile Larry Page’de vardı. Jobs onlara Apple danışmanlarına istedikleri zaman erişebileceklerini söyledi, hatta logolarında kullandıkları sarı tonunu değiştirmelerini dahi önerdi.

Apple’ın Doğum Yeri

Okulda kötü muameleye maruz kalan 12 yaşındaki Jobs, ebeveynlerinden bir seçim yapmalarını istedi: ya taşınır onu yeni bir okul bölgesinde yeni bir eve götürürlerdi ya da okulu tamamen bırakırdı. Ailesi tüm birikimlerini Los Altos’ta üç yatak odalı bir eve taşınmak için kullandı. Burası Jobs ve Wozniak’ın Apple’ı kurduğu yerdi. Bu ev 2013 yılında tarihi eser ilan edildi.

Tesadüfün Böylesi

Biyolojik annesi Mona Simpson’a göre, babaları Abdulfattah Jandali’nin, San Jose’de bir lokantası vardı. Hatta Jandali, Jobs’ın sık sık geldiğini ve hatta kendisiyle tanıştığını dahi söylemişti, ancak her ikisi de baba ve oğul olduklarının farkında değildi. Jobs daha sonra bu hikayeyi doğruladı.

Plakasız Gezenler

Steve Jobs’ın otomobilleri de en az kıyafetleri kadar karakteristikti. Her 6 ayda bir yeni bir tane satın aldığı gümüş bir Mercedes SL55 kullanıyordu. California’da bir arabayı plakasız kullanma süresi yasal olarak altı aydı, bunu keşfeden Jobs asla plaka edinme işlemleriyle uğramak zorunda kalmadı.

Gerçek Bir Engel

Yakın arkadaşları, Jobs’ın engelli alanlarına park etmek gibi bir alışkanlığı olduğunu söylüyor. Çalışanlar genellikle Jobs’un plakasız gümüş arabasını çıkış kapısına en yakın engelli park alanında görürlerdi. Bu duruma ilk kez tanıklık eden Apple yöneticisi Jean-Louis Gassée, işi espiye vurup  “Bu mekanların duygusal engeli olanlar için olduğunu düşünmemiştim hiç” demişti.

Oyuna Gelmeyin!

Bir İtalyan giyim firmasına Jobs’ın adını giyim markalarının adı olarak kullandıkları gerekçesiyle açılmış olan dava 2018 yılında sonuçlandı. Yargıç, Apple’ın Jobs adı için yasal bir telif işlemi uygulanmadığını, bu nedenle de şirketin söz konusu giyim şirketine dava açacak hiçbir dayanağı olmadığını belirtti.

Giyim şirketi olan Steve Jobs’un logosu Apple logosunu anımsatan küçük bir kesiğe sahip bir J harfidir. Apple avukatları bu benzerliği giyim firmasına karşı yaptıkları davada kanıt olarak öne sürdüler. Ancak jüri, J harfinin yenilebilir bir şey olmaması nedeniyle, kesintinin “ısırık” olarak adlandırılamayacağını, bu nedenle iki logo arasındaki karşılaştırma yapmanın mümkün olmadığını belirtti.

300 Patenti Olan Bir Adam

Ölümüne yakın Jobs, 200’ünü Apple tasarım şefi Jonathan Ives ile paylaştığı yaklaşık 350 patente sahipti. Çoğu bilgisayarları ve yazılımları içeriyor olsa da, Jobs ayrıca özel tür boyunluklar veya ambalajlar gibi konularda da patentler aldı. Bunlardan biri de Apple mağazalarındaki insanları mağazaya çeken yüzlerce ayrıntıdan yalnızca bir tanesi olan cam merdivenlerdi.

Disney Şirketi ile Bağlantısı

Steve Jobs’ın servetinin bir kısmını da Disney oluşturuyor.

Çoğu kişi Steve Jobs’un 1986 yılında 10 milyon dolar değerindeki Pixar şirketini satın almasının ardından Walt Disney Şirketinin en büyük hissedarı olduğunu bilir. ( 5 milyon dolar George Lucas için, kalan 5 milyon dolar ise şirket için verilmişti) Jobs bu şirketi 2006 yılında Walt Disney şirketine tam 7,4 milyar dolarlık bir değer kazancı ile geri sattı.

Steve Jobs, aynı zamanda “Oyuncak Hikayesi” filminin de kurtarıcısıdır çünkü onun müdahalesi olmasaydı, Woody kötü bir adam olarak yazılmıştı!

Budist bir rahip

Jobs hayatının büyük bir bölümünü Budist bir rahip olarak geçirdi desek yalan olmaz.

Kulağa inanılmaz geliyor ancak Jobs’un gençlik hayali Budist bir  rahip olmaktı.

Bir takım Budist aktiviteler içinde yer aldıktan sonra, bir keşiş gibi yaşamaya merak saran Jobs bu uğurda saçlarını dahi tıraş etti.

1974’te Hindistan’ı ziyaret ettiği zaman felsefi yönünü keşfeden Jobs bu sayede varoluşçuluk ve spiritüalizm konusunda derinlemesine araştırmalara girişti.

Anlayacağınız Jobs, Zen Budizmine gönül verenlerdendi. Ruhsal aydınlanma fikri kulağa hoş geliyor ancak Apple şirketinin bugünkü durumu düşünülürse Jobs’ın kariyer yolunda çok fazla pişmanlığı varmış gibi de görünmüyor.

2003 yılında, Steve Jobs’a pankreas kanser teşhisi kondu. Homeopati (Bir hastalığın yol açtığı hastalık belirtilerinin, aynı belirtileri sağlam bir insanda ortaya çıkarabilecek ilaçların çok düşük dozlarda verilmesiyle ortadan kaldırılabileceği ilkesine dayanan tedavi yöntemi) ve doğal tedaviye güçlü bir biçimde inanan Jobs, doktorların derhal bir operasyon geçirmesine ilişkin söylediklerine kulak asmadı. Bitkisel şifa ve çareler listesini uygulamaktan tükendiği zaman – ki sonuç vermemişti – operasyonu kabul etti ancak olan olmuştu. Jobs 5 Ekim 2011’de vefat etti.

Kaynak: http://www.yeniisfikirleri.net/

 

 

Comments to: Steve Jobs’ın Hayatı Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.