Hüsnü Özyeğin, 1944 senesinde İzmir’de dünyaya geldi. Babası doktor, annesi ise ev hanımıydı. Küçükken Kemeraltı’nda, dedesinin iş yerinde çığırtkanlık yaparak iş hayatına atıldı. İstanbul Robert Koleji’nde okudu. 1967 senesinde ABD‘de Oregon Eyalet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü’nü bitirdi.

1969 yılında Harvard İşletme Fakültesi’nden İşletme Yüksek Lisans derecesini almaya hak kazandı. Eğitimini bitirdikten sonra Amerika’da üç sene çalışıp Türkiye’ye geri döndü. ABD’ye yarı burslu olarak gittiğinde cebinde 100 doları olduğundan, akşamları bir balıkçı lokantasında komilik yaparak harçlığını çıkarttı. Bu dönemde gazete dağıtıcılığı, seyyar satıcılık ve garsonluk gibi birçok farklı işte çalıştı.

Türkiye’ye döndüğü sırada İstanbul Robert Koleji’nden arkadaşı Mehmet Emin Karamehmet‘ten iş teklifi aldı. 1974 senesinde Pamukbank’ın yönetim kurulu üyeliğine getirildi. Sonrasında Pamukbank Genel Müdürü oldu. 1984 senesinde arkadaşı Karamehmet’e ait Yapı Kredi Bankası’nın genel müdürlüğüne geçti.

Özyeğin, 1987 senesinde Yapı ve Kredi Bankası’ndan ayrılarak 26 Ekim 1987’de kendi bankası olan Finansbank‘ı kurdu. 1994 senesinde Moskova‘da Finans Bank şubesi açtı. 2006 senesinin Ağustos ayında Yunanistan‘ın en büyük bankası National Bank of Greece (NBG) ile yapmış olduğu anlaşma sonucunda Finansbank’ı sattı.

Satış sonrası Malta şubesi dışında, Hollanda, İsviçre, Rusya ve Romanya‘daki bankacılık faaliyetleri dahil olmak üzere diğer tüm yurt dışı faaliyetleri Fiba Holding yönetimine geçti. 1994 senesinde 10 milyon dolar sermaye ile Hollanda Amsterdam merkezli Credit Europe Bank’ı kurdu. 1989 yılından bu yana Fiba Holding A.Ş. kurucu ve yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır. Fiba Şirketler Grubu bünyesinde 30’dan fazla şirketi bulunan Özyeğin, 1996 senesinde 27 milyon dolara satın aldığı Gima ve Endi‘yi 2005 yılında Sabancı Holding‘in %40 ortak olduğu Carrefoursa‘ya 120 milyon dolara sattı.

1999 senesinde Fiba Grubu, Marks & Spencer mağazasının İngiltere‘den franchising haklarını satın alarak bu faaliyeti yürütecek olan Marka Mağazacılık A.Ş.‘ni kurmuştur. Marka Mağazacılık, Türkiye, Rusya ve Ukrayna‘da Marks & Spencer mağazaları açmaya ve işletmeye yetkili tek şirkettir.

Özyeğin, İstanbul’daki Swissotel The Bosphorus‘u Nisan 2005’te yaklaşık 100 milyon dolara alarak turizm sektörüne adım attı. 2005 senesinde Forbes’in Türkiye’deki zenginler listesinde 1 milyar dolarla 620. sırada yer aldı. 2009 senesinde Forbes’in Türkiye’de ”En zengin 100 Türk” listesine 2.9 milyar dolarlık servetiyle 1. sıraya yükselmiştir. 2010 senesinde Türkiye’de 3 milyar dolarlık servetiyle 1. sıradaki yerini korumuştur. 2013 senesinde 3,100 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin 3. kişisi oldu.

Ayrıca 2009 senesinde dünyanın en zengin 221. kişisi olmayı başarmıştır. 2005 senesinde kuruluş çalışmalarına başladığı Özyeğin Üniversitesi‘ni 18 Mayıs 2007’de ve 26526 sayılı Resmi Gazete‘de yayınlanan 5656 sayılı kanunla kurmuştur.

Özyeğin, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, “Özyeğin Üniversitesi” Mütevelli Heyeti Başkanı, His Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Harvard İşletme Fakültesi Dekan Danışma Kurulu Üyesi ve 2011 senesinde verilen Harvard İşletme Fakültesi Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi olarak çok sayıda toplumsal faaliyette yer almaktadır.

Hüsnü Özyeğin, Ayşen Özyeğin ile evlidir. Bu evlilikten Murat (d.1976) isminde oğlu ve Ayşecan Özyeğin (d.1981) isminde bir kızı vardır.

Comments to: Hüsnü Özyeğin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.

Login

Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.